زود انزالی در آقایان و عدم نعوظزودانزالی چیست؟

امروزه، آشنایی با روش‌های درمان زود انزالی در اقایان یکی از رایج‌ترین موضوعاتی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. زود انزالی مردان مشکل نسبتا شایعی است که به سادگی می‌تواند کیفیت زندگی جنسی و روابط عاطفی افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد.


مطالعات نشان می‌دهند، چیزی در حدود یک سوم آقایان از عارضه انزال زودرس رنج می‌برند. این امر می‌تواند تبعات روانی و عاطفی بسیار زیادی نظیر اضطراب، ناامیدی و کم‌رنگ شدن روابط عاطفی شرکای جنسی را به دنبال داشته باشد.


طیف قابل توجهی از آقایان به واسطه دست‌وپنجه نرم کردن با این عارضه از برقراری رابطه جنسی اجتناب می‌کنند. خوشبختانه، این روزها روش‌های درمانی گوناگونی وجود دارند که به بهبود این مشکل کمک می‌کنند.زودانزالی چیست؟

امروزه، آشنایی با روش‌های درمان زود انزالی در اقایان یکی از رایج‌ترین موضوعاتی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. زود انزالی مردان مشکل نسبتا شایعی است که به سادگی می‌تواند کیفیت زندگی جنسی و روابط عاطفی افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد.


مطالعات نشان می‌دهند، چیزی در حدود یک سوم آقایان از عارضه انزال زودرس رنج می‌برند. این امر می‌تواند تبعات روانی و عاطفی بسیار زیادی نظیر اضطراب، ناامیدی و کم‌رنگ شدن روابط عاطفی شرکای جنسی را به دنبال داشته باشد.


طیف قابل توجهی از آقایان به واسطه دست‌وپنجه نرم کردن با این عارضه از برقراری رابطه جنسی اجتناب می‌کنند. خوشبختانه، این روزها روش‌های درمانی گوناگونی وجود دارند که به بهبود این مشکل کمک می‌کنند.

اصطلاح انزال زودرس به زبان انگلیسی

انزال زودرس در زبان انگلیسی با اصطلاحات Premature Ejaculation یا PE، Rapid Ejaculation و Early Ejaculation شناخته می‌شود.


انزال چیست؟

خروج و آزاد شدن مایع منی از آلت تناسلی را اصطلاحا انزال می‌نامند. این امر عمدتا با اوج گرفتن لذت ناشی از برقراری رابطه جنسی و ارگاسم همراه است.


زود انزالی مردان چیست؟

زود انزالی مردان نوعی اختلال جنسی است. افراد مبتلا به این عارضه هیچ‌گونه کنترلی بر انزال و ارگاسم خود ندارند. به واسطه این امر، مرد در فاصله اندکی پس از آغاز فعالیت جنسی یا حتی به محض برانگیختگی جنسی، ارگاسم و انزال را تجربه کند.


این امر رابطه جنسی و حیات عاطفی زوجین را تحت تاثیر قرار داده و فرصت لذت بردن از رابطه را از طرف مقابل می‌گیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهند، در حدود یک سوم از مردان در فاصله سنین ۱۸ تا ۵۹ سالگی اختلال انزال زودرس را تجربه می‌کنند. در اغلب موارد، زود انزالی مردان بین یک تا سه دقیقه پس از مقاربت روی می‌دهد.


انواع زود انزالی مردان

زود انزالی مردان را به طور کلی می‌توان به دو گروه دسته‌بندی کرد:


زود انزالی مادام‌العمر یا اولیه

زود انزالی اولیه به این معنی است که کلیه روابط جنسی شما از ابتدای امر تا کنون تحت تاثیر این عارضه بوده است.


زود انزالی اکتسابی یا ثانویه

زود انزالی ثانویه به این معنی است که شما در طول زندگی جنسی خود، بارها انزال طولانی مدت‌تری را تجربه کرده و اخیرا یا در دوران خاصی دچار انزال زودرس شده‌اید.


علائم زود انزالی در آقایان

کلیه آقایان ممکن است در مقاطعی از زندگی با عارضه انزال زودرس مواجه شوند. حتی برخی از مردان هر چند وقت یک‌بار زود انزالی را تجربه می‌کنند. به خاطر داشته باشید، این اتفاق تنها زمانی نگران‌کننده بوده و به عنوان یک اختلال شناخته می‌شود که به طور مکرر یا برای مدتی طولانی روی دهد.

از مهم‌ترین علائم PE مردان می‌توان به کوتاه بودن زمان مقاربت اشاره کرد. همان طور که پیش‌تر هم گفته شد، در اثر این اختلال زمان آغاز رابطه جنسی تا انزال ممکن است بین یک تا سه دقیقه یا کم‌تر طول بکشد.


چه عواملی باعث زود انزالی در مردان می‌شوند؟

براساس مطالعات، عوامل روانشناختی گوناگون نظیر اضطراب، نگرانی و استرس به شکل قابل توجهی می‌توانند در بروز عارضه PE موثر باشند. در عین حال، بسیاری از افراد در نخستین تجارب جنسی خود با این مشکل روبه‌رو می‌شوند. بنابراین، کم‌تجربگی را نیز می‌توان از عوامل موثر در بروز این اختلال به حساب آورد.


طبیعی است که مولفه‌های روانشناختی، دائمی نبوده و به تدریج می‌توانند برطرف شوند. از طرف دیگر، با افزایش سن و بالا رفتن تجربه افراد می‌توانند راه‌کارهای مناسبی را برای به تاخیر انداختن انزال بیاموزند. در مجموع، دلایل موثر بر زود انزالی اقایان را می‌توان چنین برشمرد:


عدم اعتماد به‌نفس

افسردگی

سابقه سوء استفاده جنسی چه در قالب سوء استفاده‌گر و چه در قالب قربانی

احساس گناه

اضطراب

نگرانی از انزال زودرس

استرس درباره برخورداری از تجربیات جنسی محدود

مشکلات عاطفی با شریک جنسی یا نارضایتی از رابطه فعلی

ابتلا به برخی بیماری‌ها و شرایط جسمانی

بالا و پایین رفتن غیر عادی میزان برخی هورمون‌ها نظیر تستوسترون

التهاب پروستات یا مجرای ادرار

چه زمانی برای زود انزالی به پزشک مراجعه کنیم؟

زود انزالی در موارد حاد می‌تواند روابط عاطفی و خانوادگی افراد را دچار اختلال کرده و مشکلات روحی و روانی متعددی را به دنبال داشته باشد. بنابراین، در صورت مشاهده هر یک از نشانه‌های زیر لازم است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.


ایجاد عدم اعتماد به‌نفس، نگرانی و اضطراب

تردید درباره توانایی در برقراری یک رابطه جسنی لذت‌بخش

عدم برقراری روابط صمیمانه با شریک جنسی

انزوای جنسی

تجربه مداوم انزال زودرس در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه

تشخیص زود انزالی در اقایان

روند تشخیص و درمان زود انزالی در اقایان ابتدا می‌تواند با مراجعه به پزشک داخلی و انجام مراقبت‌های اولیه آغاز شود. با این حال، در ادامه بهتر است فرآیند تشخیص توسط متخصص اورولوژی و یک روانشناس دنبال شود. اورولوژیست پزشکی است که در زمینه سلامت سیستم ادراری و عملکرد جنسی مردان تخصص دارد.


موفقیت در امر درمان زود انزالی در اقایان مستلزم پاسخ‌گویی دقیق به سوالاتی است که پزشک متخصص درباره سابقه پزشکی و زندگی جنسی شما مطرح می‌کند. چند نمونه از پرسش‌های رایجی که در هنگام مشاوره آنلاین یا حضوری با اورولوژیست و به منظور درمان زود انزالی اقایان باید پاسخ دهید عبارتند از:


چند وقت است از نظر جنسی فعال هستید؟

از چه موقعی فکر کردید ممکن است به عارضه زود انزالی دچار شده باشید؟

تاکنون چند بار انزال زودرس را تجربه کرده‌اید؟

زمان انزال شما چقدر است؟

آیا داروی خاصی مصرف می‌کنید؟

آیا تاکنون انزال استاندارد و طبیعی را تجربه کرده‌اید؟

علاوه بر سوالات یاد شده، احتمالا انجام آزمایش هورمونی خون ضرورت خواهد داشت. این آزمایش غالبا برای اندازه‌گیری سطح تستوسترون بدن تجویز می‌شود.


مدت زمان استاندارد و طبیعی انزال آقایان چند دقیقه است؟

رابطه جنسی یک ارتباط دو جانبه است و از نظر مدت و تکنیک باید به شیوه‌ای انجام گیرد که بتواند رضایت هر دو طرف را برآورده کند. بنابراین، نمی‌توان مدت زمانی قطعی و استاندارد را برای انزال تعیین کرد. در واقع، مدت زمان انزال افراد بسته به طیف بسیار متنوعی از متغیرها ممکن است متفاوت باشد.


براساس مطالعات سازمان بهداشت بریتانیا و طی بررسی‌های انجام شده بر روی ۵۰۰ زوج از ۵ کشور مختلف، میانگین زمان استاندارد انزال آقایان چیزی در حدود ۵.۵ دقیقه است. با این حال، در برخی موارد مدت انزال تا ۱۰ دقیقه با بیش‌تر نیز می‌تواند افزایش یابد.

روش‌های درمان زود انزالی در اقایان

گزینه‌های معمول درمان زود انزالی اقایان شامل تکنیک‌های رفتاری، بی‌حسی موضعی، مصرف برخی داروها و مشاوره است. به خاطر داشته باشید، یافتن درمان موثر یا ترکیبی از روشهای درمانی مفید و ثمربخش ممکن است نیازمند شکیبایی و صرف وقت باشد. در این میان، احتمالا ترکیب رفتار درمانی و درمان‌های دارویی موثر خواهد بود.


درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از تکنیک‌های رفتاری

در برخی موارد، درمان زود انزالی در اقایان ممکن است شامل تمهیدات ساده‌ای برای به تاخیر انداختن انزال باشد. از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


خودارضایی پیش از برقراری رابطه جنسی

استفاده از سبک‌ها، حالت‌ها، الگوهای رفتاری و روش‌های قرارگیری‌ مختلف برای به تاخیر انداختن انزال

پرهیز از مقاربت در بازه‌های زمانی تعیین شده

درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از خودارضایی

برای این منظور، توصیه می‌شود یک تا دو ساعت قبل از برقراری رابطه جنسی خودارضایی کنید. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد انزال خود را در طول رابطه با شریک جنسی به تعویق بیاندازید.


درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از تمرینات کف لگن

ضعیف بودن عضلات کف لگن می‌تواند در انزال زودرس موثر باشد. در این قبیل موارد، تمرینات کف لگن (Kegel exercises) می‌تواند به تقویت این عضلات کمک کند. برای انجام این تمرینات لازم است مراحل زیر را رعایت کنید:


ابتدا باید عضلات کف لگن خود را شناسایی کنید. برای شناسایی عضلات کف لگن باید با منقبض کردن ماهیچه‌ها جریان ادرار یا خروج گاز از بدن خود را کنترل یا متوقف کنید. پس از شناسایی و تعیین ماهیچه‌های مذکور در هر حالتی می‌توانید از این تکنیک بهره جوئید.

در مرحله بعد، لازم است عضلات کف لگن را منقبض کرده و برای مدت ۳ ثانیه ثابت نگه‌دارید. سپس، ماهیچه‌های خود را رها کرده و ۳ ثانیه منتظر بمانید. این روند را چند بار پشت سر هم تکرار کنید. در روزهای متمادی و در حال انجام کلیه فعالیت‌های روزمره تمرینات Kegel را انجام دهید.

تمرکز خود را حفظ کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه، تا جای ممکن بر روی منقبض کردن عضلات کف لگن خود تمرکز کنید. در حین این تمرینات، فقط عضلات کف لگن را سفت کرده و ماهیچه‌های شکم، ران یا باسن خود را جمع نکنید.

در طول این تمرین آزادانه تنفس کرده و از حبس کردن نفس اجتناب کنید.

این کار را روزانه سه نوبت، هر نوبت ۱۰ بار و حداقل به مدت ۱۵ روز انجام دهید.

این تمرین را در حالت ایستاده، نشسته و خوابیده تکرار کنید.

درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از تکنیک فشار مکث

ممکن است پزشک معالج استفاده از روشی به نام تکنیک فشار مکث را توصیه کند. برای این منظور، لازم است فعالیت جنسی خود را مطابق معمول آغاز کنید. به محض احساس آمادگی برای انزال، فعالیت را متوقف کرده و از شریک جنسی خود بخواهید محل اتصال آلت تناسلی شما به شافت را برای مدت چند ثانیه فشار دهد.


به این ترتیب، تمایل شما به ارگاسم کاهش یافته و می‌توانید فعالیت خود را از سر بگیرید. این کار را چندین بار تکرار کنید. به تدریج بدن شما به این مکث‌ها عادت خواهد کرد. در نهایت، بدون کمک شریک جنسی هم می‌توانید روند انزال را به تاخیر بیاندازید.


درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از تکنیک آمیزش منقطع

آمیزش منقطع هم یکی از روش‌های دیگری است که برای درمان زود انزالی اقایان توصیه می‌شود. در این روش، پیش از رسیدن به اوج لذت و ارگاسم لازم است فعالیت جنسی را برای مدت کوتاهی متوقف کنید. به این ترتیب، احساس لذت در شما کاهش یافته و انزال به تعویق می‌افتد. این تکنیک را تا زمانی تکرار کنید که کنترل انزال امکان‌پذیر شود.

رمان زود انزالی در اقایان با استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم معمولا حساسیت آلت تناسلی مردان را کاهش داده و به تاخیر انزال کمک می‌کند. امروزه، انواع متنوعی از این محصول وجود دارند که به آن‌ها کاندوم تاخیری می‌گویند.


بخش داخلی این کاندوم‌ها به برخی مواد بی‌حسی نظیر بنزوکائین یا لیدوکائین آغشته است. کاندوم‌های تاخیری هم درست مانند سایر کاندوم‌ها از جنس لاتکس هستند؛ با این تفاوت که از ضخامت بیش‌تری برخوردارند. مجموعه این عوامل در کاهش حساسیت آلت مردانه و به تاخیر انداختن انزال موثر است.


درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از کرم بی‌حسی موضعی

اغلب کرم‌های بی‌حسی در کلیه داروخانه‌ها و بدون نیاز به تجویز پزشک در دسترس قرار دارند. مصرف این کرم‌ها حساسیت آلت تناسلی را کاهش داده و از این طریق انزال را به تاخیر می‌اندازد. برای کسب بهترین نتیجه، لازم است ۱۰ تا ۱۵ قبل از برقراری رابطه جنسی از این کرم استفاده کرده و صبر کنید تا جذب شود. سپس، مطابق معمول می‌توانید فعالیت جنسی خود را انجام دهید.


درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از اسپری لیدوکائین

اسپری لیدوکائین هم درست مانند کرم‌های بی‌حسی موضعی عمل می‌کند. بنابراین، کافی است ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از رابطه جنسی آن را روی آلت خود اسپری کنید. به خاطر داشته باشید، مصرف بیش از حد اسپری لیدوکائین و کرم‌های بی‌حسی ممکن است با برخی عوارض جانبی بالقوه نظیر کاهش میل جنسی و از دست دادن حساسیت موقتی همراه باشد.

زود انزالی در مردان همان اختلال نعوظ است؟

انزال زودرس (PE) و اختلال نعوظ (ED) دو عارضه کاملا متفاوت هستند. با این حال، زود انزالی مردان می‌تواند با اختلال نعوظ همراه باشد.


علاوه بر موارد یاد شده، تغییر سبک زندگی، استراحت کافی، تغذیه مناسب و استفاده از مکمل‌های غذایی حاوی زینک و منیزیوم در درمان زود انزالی در اقایان تاثیرگذار است. 


دانلود فایل

نظرات کاربران

متن نظر شما (اجباری)